Haberler

GELENEKSEL TIPTA KALİTE VE STANDARDİZASYON ÇALIŞTAYI

Aksu Vital Doğal Ürünler A.Ş. ve Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü iş birliğiyle 3 Mayıs 2018 tarihinde “Geleneksel Tıpta Kalite ve Standardizasyon Çalıştayı” düzenlendi.

Açılışta konuşma yapan Aksu Vital Doğal Ürünler Gıda San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aksu, 1989da arı ürünleri üretmekle başladıkları yolculukta; zamanla bitkisel ürünleri de ekleyerek bugün 400’e yakın ürün ürettiklerini açıkladı. Gıda takviyesi sektöründe ilk ARGE Merkezi’ni 2017’de kurduklarını söyleyen Aksu, bugün 95 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından çeşitli üniversitelerden birçok akademisyenin katıldığı çalıştay, gruplar halinde 2 oturumda gerçekleşti. Ülkemizde geleneksel tıbbın geliştirilmesi ve uygulanması kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların, belli standartlara uygun olarak yürütülmesi için standartların belirleneceği kurumlar arası bir platform oluşturulması amaçlanmaktadır.

Platformun amaçlarını, hedeflerini ve çalışma planlarını oluşturmak üzere düzenlenen çalıştay sonucunda alınan kararların raporunun oluşturulmasıyla program sona erdi.

Haberler

Language Options

TÜRKÇE

ENGLISH

русский

BOSNA HERSEK

العربية