Haberler

Aktarlar üniversitelileşiyor

İSTANBUL (İHA) - BAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Top, üniversitelerin tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü mezunlarının aktarlarda çalışabilmesi için bakanlıkta çalışma başlatıldığını söyledi. Top, "Aktarlarda, tıbbi ve aromatik bitkiler teknikerlerinin çalışmaya başlamasıyla tüketiciye ürün tanıtılırken bilimsel bilgileri ışığında sunulması hem tüketici hem de aktar açısından önemli bir fayda sağlayacak" dedi.

Birleşmiş Aktar Baharatçı ve Üreticileri Derneği (BAKDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Top, üniversitelerin tıbbi ve aromatik bitkiler bölümünden mezun öğrencilerin, aktarlarda çalışması ile ilgili bakanlıkla görüşüldüğünü ve bu konu hakkında çalışma başlatıldığını açıkladı.

BAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Top, "Ülkemizde 38 üniversitemizin sağlık meslek yüksek okulları bünyesinde faaliyet gösteren tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü 2001 yılından bu yana mezun vermekte ve mezun sayısı yaklaşık olarak 5 bindir. Bu sayıya her geçen yıl bin kişi daha eklenmektedir. Tıbbi ve aromatik bitkiler bölümünden mezunların istihdam sorunu her geçen yıl büyümektedir" dedi.

Günümüzde bitkisel kaynaklı ürünlerin ön plana çıkmaya başlamasıyla tıbbi bitkilerin önemi günden güne arttığını kaydeden Murat Top, "Tıbbi bitkilerin; geleneksel bilgilere dayalı uygulamaların yerini bilimsel bilgiye desteklenerek doğadan toplanması, tarımı, üretim-işlemesi, pazarlanması ve kullanım yöntemleri konusunda eğitimli insan gücü büyük önem taşımaktadır. Bu durum tıbbi ve aromatik bitkiler teknikerlerine olan ihtiyacın artmasıyla istihdam sorununu büyük ölçüde azaltacaktır" şeklinde konuştu.

BAKDER Yönetim Kurulu Başkanı; aktarlarda, tıbbi ve aromatik bitkiler teknikerlerinin çalışmaya başlamasıyla tüketiciye ürün tanıtılırken bilimsel bilgileri ışığında sunulması hem tüketici hem de aktar açısından önemli bir fayda sağlayacağını kaydetti.

Haberler

Language Options

TÜRKÇE

ENGLISH

русский

BOSNA HERSEK

العربية