Haberler

DOĞAL BAL İLE YAPAY BALI KOLAYCA AYIRT EDİYORLARSamsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi öğrencileri, yapay bal ile doğal balı birbirinden kolayca ayırt edebilen sistem geliştirdi. TÜBİTAK yarışmasında bu projeyle derece alan öğrencilerin 20 liraya mal ettiği sistem, balların ışığı kırma özelliklerine göre yapay olup olmadığını belirliyor.
Okulun 10. sınıf öğrencileri İlayda Ezgi Zengin ile Tuğçe Şahinin geliştirdikleri Balların Işığı Kırma Özeliklerine Göre Ayırt Edilmesi projesiyle, son dönemde tartışma konusu olan doğal bal-yapay bal ayrımı rahatlıkla gerçekleştiriliyor.
TÜBİTAKın ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği proje yarışmasında Samsun bölge ikincisi olan proje, bala yönlendirilen lazer ışığının kırılıp kırılmaması esasına göre balın doğal olup olmadığını belirliyor.
Projeyi hazırlayan öğrencilerden Tuğçe Şahin, sistemin yapay bal ile doğal balı, ışığı kırma özelliğine göre ayırt ettiğini söyledi.
Sistemin çalışma şeklini anlatan Şahin, yaptıkları deneyle doğal bal ile yapay balı çok basit bir şekilde ayırt ettiklerini belirtti.


Haberler

Language Options

TÜRKÇE

ENGLISH

русский

BOSNA HERSEK

العربية